دسته بندی نشده

مفتول سیاه

مفتول سیاه

مفتول سیاه چیست؟

مفتول سیاه یک نوع فلز است که به عنوان مواد اولیه در تولید انواع محصولات فلزی استفاده می‌شود. این نوع مفتول، معمولاً از فولاد و یا آهن تولید می‌شود و در فرآیندهایی مانند آنیل کردن، پخته کردن و فرآوری حرارتی دیگر، از جمله سردکاری یا گرمکاری، تهیه می‌شود.نام‌های مختلفی برای مفتول سیاه وجود دارد، از جمله مفتول آنیل شده یا سیم آرماتور. این محصول معمولاً به صورت مفتول یا سیم‌هایی با قطرهای مختلف تولید می‌شود و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صنایع ساختمانی، مفتول سیاه به عنوان مفتول مادر استفاده می‌شود. این به این معناست که از آن برای تولید سایر محصولات فلزی مانند تیرآهن، تیرهای ساختمانی، میلگرد و سایر قطعات استفاده می‌شود. همچنین در صنایع دیگری مانند صنایع خودروسازی، صنایع الکترونیکی و دیگر صنایع فلزی نیز به کار می‌رود.به طور کلی، مفتول سیاه به عنوان یک ماده اولیه اساسی در صنایع مختلف به کار می‌رود و در تولید انواع محصولات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مفتول سیاه چیست؟

 

مطالعه بیشتر: مفتول استیل نرم

کاربرد مفتول سیاه ( سیم آرماتور )

سیم مفتولی یا مفتول سیاه به عنوان ماده اولیه، در تولید مفتول‌های انواع مختلف از جمله اسید شور، گالوانیزه، مسوار و فنر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مفتول نقش اساسی در ساخت فنس، توری مرغی، توری گابیون و توری فرنگی دارد. همچنین، در آرماتوربندی فنداسیون برای نگهداری میلگردها و ایجاد قالب‌بندی در سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک ماده اولیه مهم، مفتول سیاه در تولید اکثر وسایلی که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، کشاورزی، نجاری و بسته‌بندی استفاده می‌شوند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش های تولید سیم مفتول سیاه

سیم آرماتور به دو روش اصلی تولید می‌شود: نورد گرم و نورد سرد. نورد گرم به عنوان روش اصلی برای تولید مفتول سیاه شناخته می‌شود. در این روش، فولاد سخت را در کوره‌هایی با دمای بالا (تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد) پخته و آنیل یا کوره پز می‌شود. سپس، بعد از خروج از کوره، دمای آن را به تدریج با دمای محیط یکسان می‌کنند. سپس فرآیند کشش شروع می‌شود تا به قطر مورد نظر برای سیم مفتول برسد و در نهایت، سیم آرماتور به صورت کلاف جمع‌آوری می‌شود.

در مقابل، روش نورد سرد با استفاده از میلگرد یا تسمه‌های فولادی و دستگاه‌های کشش قدرتمند، قطر فولاد سخت را کاهش می‌دهد. در این روش، فولاد به مراحل مختلف کشش می‌شود (نورد سرد) تا به قطر مورد نظر برسد.سیم آرماتور معمولاً در قطرهایی از ۱.۵ تا ۴ میلیمتر تولید و عرضه می‌شود، که استفاده‌های گوناگونی در صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمانی، صنایع فلزی و دیگر صنایع را پوشش می‌دهد.

انواع سیم آرماتور

سیم آرماتور به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند:

  • سیم آرماتور نرم: این نوع سیم آرماتور دارای انعطاف بالا و قابلیت خم شدن بیشتری است. به دلیل این ویژگی، در کاربردهایی که نیاز به تنظیمات و انعطاف بیشتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سازه‌هایی که نیاز به انعطاف زیادی دارند، از این نوع سیم آرماتور استفاده می‌شود.
  • سیم آرماتور خیلی نرم: این نوع سیم آرماتور دارای انعطاف فوق‌العاده بالاست و می‌توان آن را به راحتی خم کرد. این نوع سیم معمولاً در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به انعطاف فوق‌العاده و ویژگی‌های خاص دارند.
  • سیم آرماتور فابریک: این نوع سیم آرماتور به صورت مستقیم از نورد سرد میلگرد تولید می‌شود. این نوع سیم آرماتور به دلیل فرآیند تولیدش از طریق نورد سرد، دارای خصوصیات ویژه‌ای است و برای استفاده در سازه‌هایی که نیاز به استحکام و مقاومت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سیم آرماتور غیر فابریک: این نوع سیم آرماتور از طریق نورد سرد تسمه فولادی تولید می‌شود. معمولاً این نوع سیم آرماتور برای کاربردهایی استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت و استحکام بالاتر دارند و به دلیل فرآیند تولید از طریق نورد سرد، خصوصیات مکانیکی مناسبی دارد.

مفتول سیاه چه کاربردی دارد؟

 

مطالعه بیشتر: مفتول استیل فنری

جمع بندی

در این مطلب به بررسی مفتول سیاه و کاربرد های آن پرداختیم. استیل مارکت به عنوان مجموعه تخصصی در زمینه ی فروش انواع محصولات استیل مانند:استیل فلزی، توری استیل، سیم مفتول استیل، مفتول استنلس استیل گرید 204، مفتول استنلس استیل گرید 304، مفتول استنلس استیل گرید 316، مفتول نرم فعالیت دارد. جهت خرید استیل فنری کافیست با شماره پشتیبانی استیل مارکت ۵-۶۶۷۹۰۸۳۴-۰۲۱ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *